
Svjetski je dan osoba s Downovim sindromom, koji je prvi puta obilježen u Singapuru 2006. godine, te se od tada kontinuirano obilježava svake godine u svrhu upoznavanja i senzibilizacije javnosti u pogledu problema i izazova s kojima se svakodnevno susreću osobe s Downovim sindromom i članovi njihovih obitelji, ističući kako su isti punopravni članovi našeg društava.
Datum 21. ožujka je simbolično izabran zbog najvažnije karakteristike ovog genetskog poremećaja – potrostručenja (trisomije) 21. kromosoma što dovodi do povećanog broja kromosoma te umjesto 46 kromosoma osobe s Downovim sindromom imaju 47 kromosoma. Ove godine je dan osoba s Downovim sindromom posvećen „Poboljšanju sustava podrške“ i naglašava da svaka osoba u pojedinim životnim situacijama treba podršku, a osobe s Downovim sindromom osobito trebaju podršku u uključivanju u život zajednice i sudjelovanju u društvenim aktivnostima poput svih drugih osoba.
Iz Udruge za sindom Down Međimurske županije ističu kako 21. ožujka slavimo različitost, ljubav i zajedništvo. Nošenjem šarenih čarapa pokazujemo da prihvaćamo i slavimo razlike koje nas čine posebnima. No, simbol šarenih čarapa predstavlja različitost, a nikako nemogućnost osoba s Down sindromom da upare čarape. Potrudimo se svi zajedno da se osjećaju vrijednima i posebnima, jer oni to i jesu, poručuju u Udruzi.
U Knjižnici “Nikola Zrinski” Čakovec, jučer je otvorena izložba nazvana "Naša priča s velikim osmijehom", posvećena svakodnevici osoba koje žive s „kromosomom više”, njihovih obitelji i prijatelja, te važnosti potpore Udruge za sindrom Down Međimurske županije. Čime se osobe s Down sindromom bave, koji su im hobiji i interesi, kako doprinose zajednici u kojoj žive, odgovore na ta i mnoga druga pitanja možete potražiti na izložbi, koja se na Općem odjelu knjižnice može razgledati do 15. travnja. Autori izložbe su Sandra Mikac, Borivoj Radojčić i Gordana Vidović.